93 Eustream | Aktuality
 
SPP EUSTREAM image
 

Aktuality

28.4.2014
Eustream podpísal memorandum s Ukrtransgazom za účasti najvyšších predstaviteľov Slovenska a Európskej únie
Spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz podpísali memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu.

Predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček prisľúbil, že slovenský prepravca plynu urobí maximum preto, aby mohol prepravovať plyn na Ukrajinu v maximálnom možnom objeme, ktoré umožňuje plynovod Vojany-Užhorod už na začiatku októbra tohto roku.

„Vysokí predstavitelia Európskej komisie nás požiadali o skrátenie termínov technických príprav spustenia vojanského plynovodu a zvýšenie kapacity na maximum. Sľúbili sme, že urobíme pre to všetko v rámci našich technických možností a právnych predpisov, aby v urýchlenom režime dosiahli objem 8-9 miliárd m3 plynu ročne, povedal Tomáš Mareček po podpise memoranda.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil minister hospodárstva SR Tomáš Malatínsky, minister energetiky Ukrajiny Juriy Prodan a tiež predseda vlády SR Robert Fico a šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.

"Verím, že všetky kroky, ktoré boli v memorande dohodnuté sa v krátkom čase aj naplnia,“ povedal Fico.
"Toto memorandum je aj o úsilí diverzifikovať dodávky plynu v Európe. Posilní sa bezpečnosť Európskej únie,“ konštatoval v pondelok v Bratislave Barroso.
"Je dôležité, aby Ukrajina dosiahla urýchlene pokrok pri zjednocovaní svojho právneho a regulačného rámca s energetickou legislatívou EÚ. To zvýši dôveru investorov a pomôže krajine modernizovať svoj energetický sektor,“ vyhlásil eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.